Biznes KartyWizytówkiUlotkiPapiery firmowePlakatyKoperty firmoweNotesyTeczkiKarty pocztoweKalendarzeKatalogiSegregatoryPlaneryDruk wielkoformatowyPodkładki pod mysz
NaświetlarniaSkanowanieDruk cyfrowyProof cyfrowy
SpiralowanieBroszurowanieZbieranieFoliowanielakierowanieOprawa klejonaListwowanieDziurkowanieNumerowanieNacinanieRegistryBigowanie i perforacja
Obsługiwane pliki otwarte

Akceptowane formaty plików graficznych:

Corel (*.cdr)

• fonty zamienione na krzywe (jeśli nie trzeba modyfikować treści),
• fonty nie zamienione na krzywe (jeśli trzeba modyfikować treści), należy wówczas dołączyć użyte w projekcie fonty

W programie Corel Draw możliwe jest wystąpienie błędów związanych z użyciem narzędzi efektów specjalnych (cienie, przeźroczystości, soczewki, wypełnienie teksturami) które konwertują się niepoprawnie do przestrzeni barwnej CMYK. Powoduje to istotne przekłamania wyglądu wydrukowanej pracy w stosunku do jej obrazu na ekranie.

Zdecydowanie zalecamy, aby zamienić na bitmapę wszystkie obiekty z zastosowanymi efektami. Dla gradientów (przejścia tonalne) zaleca się zastosowanie szumu, który częściowo usunie pasmowanie widoczne przy gradientach PostScript. Zalecamy wcześniejsze skonwertowanie treści pliku do postaci rastrowej w przestrzeni CMYK o rozdzielczości 300 dpi w celu przyjrzenia się skutkowi tych efektów.

Przed wysłaniem dokumentu należy z menu Plik wybrać Właściwości dokumentu i dokonać wstępnego sprawdzenia zawartości pliku, a w szczególności stsatystyki tekstu, prezestrzeni barwnej map bitowych, wypełnień i konturów oraz użytych efektów.

Adobe Illustrator (*.eps, *.ai, *.pdf)

• fonty zamienione na krzywe (jeśli nie trzeba zmodyfikować treści),
• fonty nie zamienione na krzywe (jeśli trzeba zmodyfikować treści), należy wówczas dołączyć użyte w projekcie fonty)
• do dokumentu należy dołączyć wszystkie elementy (bitmapy i wektory)

Adobe Photoshop (*.psd, *.eps, *.tif, *.pdf)

• rozdzielczość 300 dpi przy skali 1:1 (w rozmiarze rzeczywistym)
• model koloru CMYK
• do dokumentu należy dołączyć użyte fonty.

Zaleca się używanie programu Photoshop do grafiki rastrowej – wszelkie teksty i elementy grafiki wektorowej należy wykonać w programach do tego celu przeznaczonych (np. Corel, lub Adobe Illustrator)

Adobe acrobat (*.pdf)

• pliki kompozytowe
• Press Quality (jakość drukarska/produkcyjna) – patrz podpunkt Konfiguracja Adobe Acrobat Distiller
• fonty zamienione na krzywe (jeśli nie trzeba modyfikować treści)
• fonty niezamienione na krzywe (jeśli trzeba modyfikować treści), należy wówczas dołączyć użyte w projekcie fonty.

Wersja Proffesional programu Adobe Acrobat udostępnia znakomite narzędzie,
– menu Zaawansowane (Advanced)-> Inspekcja wstępna (Preflight) – którym możemy nie tylko sprawdzić nasz plik PDF pod kątem najczęściej występujących błędów, ale również nanieść pewne poprawki.

Adobe in Design (*.indd)

Z dokumentu należy utworzyć „pakiet”, zawierający:

• wszystkie pliki (bitmapy i wektory)
• użyte w pliku fonty

Do wstępnego sprawdzenia pliku należy użyć opcji Inspekcja wstępna z menu Plik.1. Cienkie linie i inne elementy graficzne powinny być wykonane w jednym kolorze. Najmniejsza dopuszczalna grubość linii to 0,4 pkt.

2. Czarne teksty o wielkości mniejszej niż 18 pkt. na kolorowym tle powinny być nadrukowane (overprint). Niedopuszczalne jest wybieranie tła spod takich napisów.

3. W celu uniknięcia ewentualnych niedokładności pasowania należy tworzyć zalewki (trappping), czyli minimalne nałożenie kolorów na siebie. Zalecana wartość zalewek to 0,05 mm.

4. Niedopuszczalne jest generowanie tekstu z czterech kolorów.

5. Przy druku na papierach o niskiej gramaturze należy unikać dużych powierzchni (apli) drukowanych w więcej niż jednym kolorze.

6. W celu uzyskania większej głębi koloru czarnego w obszarach apli, kolor czarny powinien mieć składowe: C 40%, M 40 %, Y 40 %, K 100 %.

7. Maksymalne nasycenie farby dla papierów powlekanych wynosi 320% dla niepowlekanych 280%.

8. Najniższe natężenia kolorów oraz różnice pomiędzy natężeniem kolorów należy utrzymywać powyżej 5%. Zalecana wartość minimalna jednego koloru to 10%.Rejestracja | Regulamin
Standardy PDF/X są definiowane przez międzynarodową organizację standaryzacyjną ISO. Dotyczą wymiany materiałów graficznych. Podczas konwersji na PDF, przetwarzany plik jest weryfikowany pod kątem zgodności ze wskazanym standardem. W obiegu pracy związanym z drukiem używa się najczęściej następujących standardów formatów PDF/X: PDF/X‑1a i PDF/X‑3.