Biznes KartyWizytówkiUlotkiPapiery firmowePlakatyKoperty firmoweNotesyTeczkiKarty pocztoweKalendarzeKatalogiSegregatoryPlaneryDruk wielkoformatowyPodkładki pod mysz
NaświetlarniaSkanowanieDruk cyfrowyProof cyfrowy
SpiralowanieBroszurowanieZbieranieFoliowanielakierowanieOprawa klejonaListwowanieDziurkowanieNumerowanieNacinanieRegistryBigowanie i perforacja
Kolorystyka

Wszystkie elementy na stronie przeznaczone do druku offsetowego od początku powinny być wykonywane z użyciem przestrzeni kolorystycznej CMYK oraz kolorach dodatkowych zgodnie z kolorystyką druku. Każdy kolor dodatkowy który ma być drukowany jako dodatkowy powinien zostać dokładnie opisany w zleceniu.

Nie ponosimy odpowiedzialności za różnice kolorystyczne wynikłe z konwersji przestrzeni barwnych innych niż CMYK i kolorów dodatkowych (np. PANTONE, HKS, itp.) do przestrzeni barwnej CMYK. Jako wzorzec dla kolorów dodatkowych należy stosować próbniki kolorów – PANTONE. Profile ICC osadzone w pracy będą automatycznie konwertowane do CMYK.

Profile ICC służą prawidłowemu przekazywaniu/tłumaczeniu informacji o barwach pomiędzy urządzeniami. Ich właściwe ustawienie jest jedynym sposobem umożliwiającym właściwe przeliczenie i przepływ informacji np. z przestrzeni RGB aparatu cyfrowego do przestrzeni RGB danego monitora, co umożliwi poprawne wyświetlenie barw zdjęcia na ekranie. W przypadku profili ICC stosowanych dla maszyn drukujących służą więc one jedynie właściwemu przeliczeniu wartości RGB zawartych w projekcie graficznym do węższej przestrzeni CMYK maszyny drukującej.

Dlatego też zastosowane profile nie mają być załączane w plikach, a jedynie wybrane w aplikacji w której dokonywane jest takie przeliczenie/konwersja koloru. W przypadku aplikacji Adobe Photoshop np. przestrzeń AdobeRGB (lub inna zdefiniowana przestrzeń robocza RGB) zostaje przeliczona do CMYK odzworowanego następnie w maszynie drukującej na danym papierze/materiale. Stąd w Ustawieniach koloru (Color settings) wybraną przestrzenią roboczą (Workspace) CMYK powinna być np. dla papierów powlekanych przestrzeń ISO Coated FOGRA. W przypadku zastosowania innego podłoża/materiału drukowego należy zastosować odpowiedni do podłoża profil.

RGB Pozwala określić przestrzeń kolorów RGB aplikacji. W większości sytuacji najlepiej wybrać profil Adobe RGB lub sRGB, a nie profil konkretnego urządzenia (na przykład profil monitora).

sRGB jest zalecany w przypadku przygotowywania obrazów do prezentacji w Internecie – profil ten określa przestrzeń standardowych monitorów stosowanych do przeglądania Internetu.

Profil sRGB sprawdza się również w przypadku obrazów pochodzących z typowych cyfrowych aparatów fotograficznych – domyślną przestrzenią większości takich aparatów jest sRGB.

Adobe RGB jest zalecany w przypadku przygotowywania dokumentów do druku – przestrzeń Adobe RGB obejmuje bowiem pewne kolory umieszczane na wydrukach (w szczególności odcienie niebieskozielonego i niebieskiego), których nie można zdefiniować w przestrzeni sRGB. Profil Adobe RGB sprawdza się również w przypadku obrazów pochodzących z profesjonalnych cyfrowych aparatów fotograficznych – domyślną przestrzenią większości takich aparatów jest Adobe RGB.

CMYK Pozwala określić przestrzeń kolorów CMYK aplikacji. Wszystkie przestrzenie robocze CMYK są zależne od urządzeń, co oznacza, że na ich kształt ma wpływ aktualna kombinacja farby i papieru. Przestrzenie robocze CMYK zapewniane przez firmę Adobe są dostosowane do standardowych warunków drukowania.Rejestracja | Regulamin
Bigowanie (zaginanie) - proces introligatorski polegający na odciskaniu (wgniataniu) rowków w papierze lub kartonie w celu ułatwienia jego zaginania.